logo (81 kB)
A   A   A

3. 02. 2018 r.

Saperzy z Dęblina

Już w pierwszym tygodniu nowego 2108 roku do Szkoły Podstawowej im H.Sienkiewicza w Końskowoli zawitali nietypowi goście. Z przyjacielską i bardzo odpowiedzialną wizytą zjawili się w naszej szkole żołnierze z 34 patrolu rozminowania wchodzącego w skład 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego im gen.R.Traugutta.

Głównym celem spotkania z uczniami naszej szkoły / najpierw z klas 1-3 , następnie 4-7 i gimnazjum / było uświadomienie i przypomnienie dzieciom i młodzieży o ciągle istniejącym zagrożeniu niewypałami i niewybuchami. Mimo ,że od zakończenia II wojny upłynęło 72 a od końca I wojny prawie 100 lat to niebezpieczne pozostałości po walkach , jakie rozegrały się na terenie naszej gminy i powiatu ciągle można napotkać przy okazji prac polowych , budowy domu, sieci wodociągowej , gazowej itp. Saperzy z Dęblina ,podczas spotkań z naszymi uczniami ,zwracali szczególną uwagę na prawidłowe zachowanie się dzieci w przypadku znalezienia dziwnie wyglądających przedmiotów oraz konieczność powiadamiania osób dorosłych .Dodatkowo uczniowie mogli zobaczyć przykłady wydobytych przez saperów / i odpowiednio spreparowanych / przedmiotów z czasów wojennych oraz obejrzeć / a nawet przymierzyć / wyposażenie żołnierza z patrolu rozminowania. Optymistyczne było to ,że w obu grupach bardzo duża część uczniów potrafiła prawidłowo odpowiedzieć na pytania odnośnie bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia , o które zadawali saperzy.

Zajęcia z żołnierzami z Dęblina interesująco rozpoczęły nowy rok w naszej szkole . Mam nadzieję ,że wzorem ubiegłych lat do naszej szkoły zawitają kolejni ciekawi ludzie.

saper1 (42 kB)    saper1 (42 kB)    saper1 (42 kB)


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2017