[Rozmiar: 91270 bajtów]
.: Szkoła Podstawowa :.
„Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi”
„Książka to przyjaciel, który nigdy nie zdradzi” J.V. des Barreaux

Czytanie książek jest bardzo przyjemnym zajęciem. Jest ono również jednym z tych hobby, które stanowią nie tylko świetną zabawę, ale także pomagają poszerzyć wiedzę. Niestety, w ostatnich latach, z powodu coraz większej popularności telewizji i komputerów, nawyk czytania książek zanika. Większość z nas jest tak pochłonięta oglądaniem filmów, graniem w gry komputerowe czy surfowaniem po internecie, że nie znajduje już czasu na książkę. Wiele osób woli również obejrzeć film nakręcony na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Jest to powszechne zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Obserwacje i statystyki pokazują, że liczba czytających drastycznie spadła. Aby temu zaradzić organizowane są kampanie społeczne mającą na celu popularyzację czytelnictwa. Powszechnie wiadomo, że zalety czytania książek są ogromne. Poniżej przedstawiam najważniejsze spośród licznych zalet obcowania z książką. Warto je uważnie przeczytać, wyciągnąć wnioski i zaprzyjaźnić się z książką.

Czytanie to doskonałe ćwiczenie dla naszego mózgu. W przeciwieństwie do bezmyślnego siedzenia przed telewizorem lub ekranem monitora czytanie wprawia w ruch nasz mózg i zmusza go do myślenia, wysilania się. Dzięki temu poprawia się zdolność myślenia analitycznego, ćwiczone są mięśnie w mózgu. Podczas czytania staramy się skupić, zrozumieć i zapamiętać wiele rzeczy, odkrywamy nowe pojęcia i miejsca. Czytając powieść staramy się wyobrazić sobie miejsce, w którym rozgrywa się akcja, bohaterów, ich zachowanie. To pobudza mózg do działania. Dzięki temu więcej zapamiętujemy.

Czytanie wzbogaca słownictwo. Podczas czytania książek napotykamy nowe słowa. Nie sięgamy wtedy po słownik, ale próbujemy wywnioskować znaczenie słowa z kontekstu. Gdy słowo pojawia się w książce kilka razy, szybciej je zapamiętamy. W ten sposób uczymy się nowych słów, których raczej nie używa się w codziennych rozmowach.

Czytanie poszerza wiedzę. Więcej czytamy, więcej wiemy. Możemy czytać książki mówiące o różnych problemach, powieści osadzone w różnych ramach czasowych, poznać różne zachowania ludzi, miejsca. Czytanie poprawia koncentrację i pamięć. Książka daje kompletną informację, zamkniętą i oprawioną pewną historią. Dzięki temu łatwiej się skupić, zaciekawić tym, co czytamy. Czytanie książki wymusza na nas skupienie i koncentrację.

Czytanie rozwija wyobraźnię. Czytając wizualizujemy sobie miejsca, osoby, sytuacje. Można powiedzieć, że reżyserujemy przedstawiony w książce świat i kręcimy na jego podstawie film we własnej głowie. Dzięki czytaniu potrafimy odnaleźć się w otaczającym nas świecie, jesteśmy bardziej świadomi siebie i świata, lepiej go odbieramy i rozumiemy. Potrafimy przenieść różne sytuacje z książek do życia codziennego.

Czytanie buduje poczucie własnej wartości. Im więcej czytamy tym więcej wiemy. Im więcej wiemy, tym pewniej się czujemy w różnych sytuacjach. Im pewniej się czujemy, tym bardziej rośnie poczucie naszej własnej wartości.

Czytanie daje satysfakcję i zabija nudę. Jeśli siedzimy w domu, jesteśmy znudzeni, nie wiemy co ze sobą zrobić – najlepiej sięgnąć po książkę. Przeniesiemy się do zupełnie innego świata, poznamy nowe postaci, dowiemy się nowych rzeczy. Czytanie daje ogromną satysfakcję. Musimy znaleźć tylko to, co naprawdę lubimy, co nas interesuje.

Spadek czytelnictwa niestety obserwowany jest również w naszej szkole. Dlatego w bibliotece szkolnej podejmowane są różne działania mające na celu popularyzację czytelnictwa. W celu zachęcenia uczniów do czytania książek organizowane są liczne konkursy biblioteczne. Uczniowie wyróżnieni w tych konkursach otrzymują atrakcyjne nagrody książkowe zakupione z funduszu Rady Rodziców. W pierwszym semestrze roku szkolnego 2012/2013 przeprowadzono następujące konkursy:
  • 1. Quiz wiedzy- wyróżnienie: Jakub Wróbel kl. III „b”, Beata Kozak kl. III „b”, Mateusz Lewtak kl. V „a”, Gabrysia Barzenc kl. III „a”, Katarzyna Próchniak kl. III „a”
  • 2. Doktor Dolittle i jego zwierzęta- wyróżnienie: Agnieszka Suszek kl. II „a”
  • 3. Baśnie Andersena- wyróżnienie: Paulina Szymajda kl. V „a”
  • 4. W pustyni i w puszczy- wyróżnienie: Małgorzata Wiejak kl. V „b”
  • 5. Ania z Zielonego Wzgórza- wyróżnienie: Anna Śliwczyńska kl. VI „b”
  • 6. Akademia Pana Kleksa- wyróżnienie: Kacper Próchniak kl. IV „a”, Dawid Jabłoński kl. IV „b”, Jakub Rak kl. IV „b”
  • 7. Czytam- więc wiem- wyróżnienie: Artur Rybak kl. V „b”, Zosia Krasucka kl. V „b”

Przy okazji wręczania nagród laureatom wyżej wymienionych konkursów nagrodę specjalną oraz serdeczne podziękowania otrzymał Piotr Sałęga z klasy VI „b”, za „uwalnianie książek”, czyli nieodpłatne przekazanie bibliotece szkolnej całej serii bardzo popularnych aktualnie książek. Taka postawa także przyczynia się do popularyzacji czytelnictwa.

Galeria foto

[Rozmiar: 83281 bajtów]

kliknij na foto aby powiększyć


Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli - Szkoła Podstawowa
© Grzegorz Próchniak 2001-2010