logo1 (214 kB)
.: Start :.
Lekcja przyrody

W dniu 27 lutego 2017 r. na lekcjach przyrody w klasie V „b” gościła Dorota Chyl która jest instruktorem ochrony przyrody PTTK. Celem tego spotkania było przedstawienie uczniom form ochrony przyrody na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Podczas tych warsztatów uczniowie poznali faunę i florę z tego obszaru. Rozpoznawali rośliny na podstawie quizów, zagadek i ilustracji. Przygotowując się do tego spotkania chętni uczniowie wykonywali prezentacje i albumy na temat form ochrony przyrody na Lubelszczyźnie. Najciekawszymi pracami w ocenie instruktora i nauczyciela przyrody były prezentacje Tomasza Czarnowskiego i Anny Grzegorczyk.

Podczas pierwszej lekcji była mowa o rezerwatach przyrody: Krowia Wyspa, Skarpa Dobrska, Łęg na Kępie oraz obszary Natura 2000. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się o istotnych zagadnieniach z tego tematu, ale także oglądali foldery, ilustracje roślin i zwierząt i krajobrazów tych rezerwatów uzyskane z Muzeum Przyrodniczego oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Kolejna lekcja dotyczyła geologii z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego …„ Wyobraźmy sobie, że około 65 milionów lat temu cały obszar środkowej Polski zajmowało morze...Podobnie jak we współczesnych morzach i oceanach, tak i w tamtym tętniło życie. Do powierzchni dna przytwierdzały się gąbki i glony, w toni wodnej pływały niespotykane dzisiaj amonity i belemnity, a także wielkie drapieżne jaszczurki - mozazaury. Ze szczątków tych organizmów na dnie tworzyła się gruba warstwa osadów. Po stwardnieniu dały one początek wapiennym skałom, które odsłaniają się w licznych kamieniołomach i naturalnych wychodniach. Dzięki kryjącym się w nich skamieniałościom, możemy dzisiaj odkrywać tajniki dziejów Ziemi sprzed milionów lat, tajemnice wymarłego świata...".

Uczniowie oglądali a następnie rozpoznawali przykładowe skamieliny, relikty z tamtego okresu, które udostępniła Dorota Chyl. Taka forma zdobywania wiedzy bardzo angażowała uczniów, interesowała i przyczyniła się do podniesienia poziomu kształcenia przyrodniczego w dziedzinie ochrony środowiska i geologii tego terenu.

Dorota Chyl, Katarzyna Suszek

Galeria foto

park1 (52 kB)     park1 (52 kB)     park1 (52 kB)    

park1 (52 kB)     park1 (52 kB)     park1 (52 kB)    

kliknij na foto aby powiększyć


Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli - Szkoła Podstawowa
© Grzegorz Próchniak 2001-2010