logo1 (214 kB)
.: Start :.

RODZINA, ACH RODZINA...
Chcąc mieć przyszłość
należy mieć przeszłość.
Każdy z nas ma przodków.
Nie każdy jednak o nich wie…”

Cyprian Kamil Norwid

Znamy rodziców, dziadków. Wiemy o nich dość dużo. Jak wielu jednak, zwłaszcza w ostatnich dziesięcioleciach, nie sięga tą wiedzą poza pokolenie swoich rodziców, dziadków, czasem pradziadków. O tych dawniejszych nie wiemy po prostu nic. Nie wiemy kim byli, jak wyglądali. Jakie było ich życie, radości, tragedie. Każdy z nas ma przodków, nie każdy jednak o nich wie. Nie ma rodów starszych i młodszych. Zwroty „stary ród”, „stara rodzina” znaczą w końcu tyle tylko, że ta rodzina przechowała pamięć o sobie, o swoich przodkach. Niektórym tę wiedzę przechowywać było łatwiej, zaczęli gromadzić ją wcześniej. Zawsze był jednak tego gromadzenia początek, ktoś to rozpoczął. Ktoś zatrzymał proces zapominania. Bardzo szybki proces. Ktoś zapisał to, co przekazali mu starsi od niego. Zaczynamy interesować się tymi sprawami wtedy, gdy sami najczęściej jesteśmy już w podeszłym wieku. Wtedy jednak najczęściej nie ma już kogo pytać.

Ocalić od zapomnienia…

Teraz jesteśmy, a kto był przed nami?

Uczniowie klas trzecich podczas zajęć realizowali tematykę związaną z rodziną. Był to doskonały moment, aby bardziej zgłębić historię swoich przodków. Wspólnie z rodzicami, dziadkami, a czasami także i z udziałem pradziadków uczniowie stworzyli drzewa genealogiczne. Często należało wykonać kilka telefonów, a nawet wybrać się z wizytą, aby zgromadzić wiadomości o członkach rodziny. Ten wspólnie spędzony czas na pewno długo pozostanie w pamięci uczniów.

„Bez przodków jesteś jak wyrwana roślina, rzucona na uschnięcie. Gdy czujesz za sobą ich siłę, to tak, jakbyś rósł w lesie z innymi drzewami. Jedne są stare i już się przewracają, inne młode, dopiero rosną, ale to jest Twój las…”

/St. Pieniążek/

Opracowanie Zofia Szulik Marianna Krasińska

Galeria foto

rodzina_1 (46 kB)    rodzina_1 (46 kB)    rodzina_1 (46 kB)    rodzina_1 (46 kB)

rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)

rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)

rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)

rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)    rodzina_2 (42 kB)

kliknij na foto aby powiększyć


Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli - Szkoła Podstawowa
© Grzegorz Próchniak 2001-2010